UST

Sosyal Medya ile İçerik Pazarlama

Sosyal medyaların son yıllarda internetin en zaman geçirilen bölümleri olmasıyla içeriğinizi sitenize yazıp bırakmak bir seçenek olmaktan çıktı. Üzücü bir şekilde sıradan siteler, bloglar her gecen gün internet kullanıcısın artmasına rağmen artık eskisi gibi ilgi görüp tıklanmıyor.

Tabi ki de bu ileri görüşlü, işinde ciddi webmasterlar için sorun değil aksine rakiplerinin önüne geçmek için bir fırsat. Atmanız gereken adım sosyal medyada içeriğiniz tanıtmak. Bazı yılların bloggerlarına veya site sahiplerine bu fikir başta garip gelip, fikre soğuk durabiliyorlar. Sosyal medyaya sıcak bakmanız için işe bazı sebepler.

Sosyal Medya Sayesinde İçerik Pazarlamak Neden Önemlidir?

Facebook, twitter, linkedin gibi sitelerin aslında bulunmaz bir maden olduğunun anlaşılması gerekiyor. Dünya nüfusunun yarısından çoğu bu sosyal medya sitelerinde ve kendi kendilerine ilgi alanları, hobileri, düşüncelerine göre bölünüp guruplar oluşturuyorlar. Eminim hepiniz kulağına üç milyardan fazla potansiyel tıklanma gayet iyi geliyordur. İşte bu yüzden her site sahibi aynı anda birden çok sosyal medyada aktif olmalıdır.

Sosyal medya üzerinde nasıl aktif olacağına gelirsek, yapmanız gereken şey sosyal medya algoritmalarını sizin yararınıza kullanmanız. Sitelerin algoritmalarıyla sevdikleri, sevmedikleri şeye göre ayrılan insanlar dünya tarihinde ki en kapsamlı ama aynı anda en kişiye özel reklamları yapmaya olanak sağlayan devrimsel bir reklam hareketine adeta öncü oluyorlar.

Şu an çoğu insanın umursamadığı içeriğinizi sosyal medyada pazarlama tekniğiyle sürünüzün önüne geçebilir. Yola erken çıkmanın avantajıyla bu trendden en çok kar sağlayan site siz olabilirsiniz. Çoğu profesyonel, küçük büyük demeden bütün sitelerin sosyal medya içerisinde aktif reklama başlamasının en büyük getirisinin bu olabileceğini söylüyor.

Sosyal medyaların bu kadar hızlı ve bu kadar çok büyümesinin en büyük sebebini düşünürseniz, bunun sizin en büyük silahlarınızdan biri olabileceğini de görürsünüz. İnsanların sosyal medyada fikirlerini özgürce ortaya koymalarından bahsediyorum. Bu içerik üreticilerine inanılmaz bir ikili diyalog ve feedback olanağı sağlıyor. İnsanların içeriklerinizi sitenizde okuyup geçtiği halde sosyal medyada gördüklerinde altına kendi yorumlarını, düşünceleriniz yazmadan geçemediklerini göreceksiniz. Bu size hem okuyucuyu harekete geçirip sizin takipçiniz yapma ihtimalini sunuyor hemd e aldığınız yorumlara göre içeriğiniz optimize edip takipçi sayınızı başka bir yoldan daha arttırmanızın yolunu açıyor.

Bir önceki yazımız olan İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmak başlıklı makalemizde içerik pazarlama, içerik pazarlama stratejisi ve içerik uzmanı hakkında bilgiler verilmektedir.

, , ,

No comments yet.

Bir cevap yazın