UST

Reklam Stratejisti

Doğru reklam stratejisti ile sitenize içeriğiniz ilgilenen ziyaretçilerin gelmesini sağlayabilirsiniz. Amacınıza göre Ürünlerinizi satabilir veya tanıtmak istediğiniz materyal hakkında bilgi verebilirsiniz…

reklam-nedir-interaktif-medya-nedir

İnternet reklamcılığı kontrol edilmemesi, kontrolsüz bütçe harcanması, sonucu hüsranla karşılacağınız bir metottur.

Sizlere önerdiğimiz bütçeyi kendi paramız gibi görür, Yanlış hedefleme ile boşa harcamamak için Sektörünüzde yapılan işleri takip eder, yapılmamışı araştırır, işinize uygun olanı uyarlarız…

İşinizi anlamadan size yardımcı olamayız. İyi bir takım olmak,
işde başarı getirdiğini bilir işinizin mutfağından bilgileri bizzat kendimiz elde ederiz.

İnternet reklamcılığında elzem olan çok merak ve çok okumaktır. Çünkü her han yenilenen bir yolda yürüyoruz…

Sevdiğimiz işi yaparken daima özen gösteririz buda bize başarının kapılarını daima açar…

Reklamın iyisi kötüsü olmaz derler.. inanmayın 🙂 Reklamın iyisi çok güzeldir. Kötüsü de bir o kadar zararlı. Adım duyulsun da nasıl duyulursa duyulsun diye düşünenler kısa soluklu markalar oldular. Yıllara meydan okuyan markalar da hedef kitlesi ile ürün ya da hizmet haricinde buluştukları yegane mecra olan reklam çalışmalarında, marka konumlarını yukarı taşımak için sürekli gayret veriyorlar.

Rekabet çok, dünya artık daha hızlı dönüyor. Reklam şart!

partner

İNTERAKTİF REKLAM METODLARI

DISPLAY REKLAM NEDİR ?

Display reklamı CPC(tıklama başına maliyet) CPM(gösterim başına maliyet) şekilde satın alabilirsiniz. Tanıtacağınız ürün veya ürünlere uygun mecralar seçmelisiniz.

Display reklam da kullanabileceğiniz banner ebatları :

Boyut

Stil

Gif Boyutu

Flash Boyutu

468 x 60

Full Banner

20 KB

30 KB

728 x 90

Leaderboard

25 KB

35 KB

336 x 280

Square

25 KB

35 KB

300 x 250

Square

25 KB

35 KB

250 x 250

Square

25 KB

35 KB

160 x 600

Skyscraper

20 KB

30 KB

120 x 600

Skyscraper

20 KB

30 KB

120 x 240

Small Skyscraper

20 KB

30 KB

240 x 400

Fat Skyscraper

25 KB

35 KB

234 x 60

Half Banner

15 KB

20 KB

180 x 150

Rectangle

15 KB

20 KB

125 x 125

Square Button

15 KB

20 KB

120 x 90

Button

10 KB

20 KB

120 x 60

Button

10 KB

20 KB

88 x 31

Button

10 KB

10 KB

 

Bunların haricinde kullanılan bazı ebatlarda mevcuttur. Ancak bu boyutların çoğu bir çok web sitesinde bulamazsınız ama anlaşma sonucunda sitelere ekletebilirsiniz. 

Boyut

İsmi

Gif Boyutu

Flash Boyutu

120 x 30

Button

10 KB

10 KB

230 x 33

Small Banner

15 KB

15 KB

728 x 210

Large Leaderboard

30 KB

40 KB

720 x 300

Large Leaderboard

25 KB

35 KB

500 x 350

Pop-up

30 KB

40 KB

550 x 480

Pop-up

30 KB

40 KB

300 x 600

Half Page Banner

35 KB

45 KB

94 x 15

Blog Button

10 KB

10 KB

Display reklamın size avantajları ne olur?

  • Yukardaki banner ebatları veya farklı ölçüler ile kaliteli reklamlar gösterebilirsiniz.
  • Sattığınız veya tanıtımını yaptığınız yönelik çalışmalara ön plana çıkarabilirsiniz.
  • Yine sattığınız veya tanıtımını yaptığınız çalışmalara dönüşüm oranları artırmak yönünde çok önemlidir.
  • Marka bilinirliğini artırmak için Display reklamları kullanmakta fayda vardır.
  • Ürününüz ile alakalı mecralara reklam verebilirsiniz.

Peki Display reklam modelleri nelerdir?

Page skin : Ürününüzün hedef kitleye ulaşacağını düşündüğünüz siteler ile özel anlaşmalar sonucunda arka planı ve header üst kısım dahil sayfa giydirme hizmetine Pageskin denir.

Rollover : Sayfa içinde imleçin belirlediğiniz bir alanın üzerine geldiğince çıkan reklama denir. Genelde sidebar(sitenin sağ veya sol tarafı) header(üst tarafında) olan reklamların üzerine geldiğinizde açılan pencere veya animasyon olarak görünür.

Sticky : Sitenin sol veya sağ boş olan kısmında kule diye tabir ettiğimiz 120 X 600 Pixsel dikey bannerlar koymak sureti ile aşagı veya yukar hareket edilsede sabit şekilde durarak gösrerilen reklam biçimidir.

Advertising Conver : Genelde flash animasyon ile yapılır Rollover benzer, mouse imleçi üzerine geldiği zaman tam ekran olur Rollover ise yarım açılır…

interstitial : Web sitenizin ziyaretçisi başka siteye geçerken çıkan reklam, Örnek sitenize gelen ziyaretçi sitenizi terk etmek üzere, %10 indirim uygulayabilir veya kargo bedava yapabilir, yada herhan gibi bir indirim sunabilirsiniz.

Expandable : Yukardaki görülen Rollover reklam tipi gibi açılır ancak açılacağı alanı sen belirlersiniz yukarı aşagı sol veya sağda açılmasını sağlayabilirsiniz.

RTB – REAL TIME BIDDING NEDİR ?

DISPLAY reklamda, mecralardan tekil olarak reklam satın alımı yapabilirsiniz, Ancak RTB sayesinden bir çok mecradan aynı anda satın alma yapabilirsiniz.

rtb-nedir-nerede-kullanılırReklam verenler belli bir reklam alanını kullanabilmek için açık artırma usulü ihaleye girmektedir. RTB sisteminde ihaleyi kazanan reklam veren, o an için o alandaki reklamını kullanıcıya gösterme hakkını kazanır.

Tabi bu açık artırma süreci saniyenin yüzde biri gibi küçük bir zaman diliminde gerçekleşmektedir.

Bu açık artırma sistemi oldukça radikal bir teknolojik yenilik oldu dijital pazarlama dünyası için, RTB’yi bu kadar değerli kılan neydi ?

..ve reklam verenlerin açık artırma ihalelerine girmelerine teşvik edecek katma değeri ne oluşturuyordu?

RTB ; BIG DATA sayesinde, insanların internet de dolaşırken davranışlarının ve aksiyonlarının depolandığı ve bu depolanan dataların RTB sisteminde nokta atışı yapılmasını sağlamaktadır.

İşte bu sebepten ötürü reklam verenler RTB ihalelerine girip bu değerli datalar ile gerçek hedef kitlelerine ulaşma imkanı yakaladılar.

Dilersenizde sizde test yayını ile kendi hedef kitlenize RTB ile reklam gösterimi yapabilirsiniz.

VİDEO REKLAMLARI NEDİR

video-reklamı-nedir-nereye-verilirreklam-maliyetleri

REKLAMLARIN MALİYETİ NEDİR?

Günlük bütçenizi tamamen siz kontrol ettiğiniz için size uygun tutarı harcayabilirsiniz.

Ayrıca, yalnızca birisi reklamınızla etkileşim kurduğunda ödeme yaparsınız. 30 saniyeden önce (veya sonda) reklamı atladıkları takdirde hiç para ödemezsiniz.

MOBİL REKLAM NEDİR?

En doğru hedeflenebilir uygulama metodlarından bir tanesi mobil reklamlardır.İşte Dünya devi Paypal’ın yıllara göre mobil internet den alışveriş yapanların verileri

 

paypal

Türkiye’de mobil ticaret oranımız yüzde 50’nin üzerine çıkmış önemli oyuncular var pazarımızda.Yayıncılar tarafında da durum farklı değil, yüzde 80’lere varan mobil trafiği olan haber ve içerik siteleri var.

Google Analytics ekranlarında aydan aya yüzde 20-30 trafik artışlarını görünce mest oluyor siteler. Özellikle yayıncılar tarafında böyle bir illüzyon söz konusu. Herkes trafikleri artıyor diye seviniyor, sonra bakıyorlar aslında artan mobil trafik; yine de seviniyorlar, hatta bununla övünüyorlar. E peki gelirler?

Hadi sizi biraz rüyadan uyandırayım…

Yani, Hürriyet’inden, Onedio’suna, Webrazzi’sinden, Sosyalmedya.co’suna, Mynet’inden, Milliyet’ine, aklınıza ne geliyorsa mobil banner reklamlarında en fazla 40 milyon TL’lik bir pastadan pay almaya çalışıyorlar.

Eğer Facebook ve Google’ı dahil edersek, bunlarla birlikte mobil display reklam pazarı en fazla 100 milyon TL. Bu kadar ziyaretçisi olan bir metod doğru hedefleme ile sizi daima başarı sağlayacaktır.

RETARGETING NEDİR?

Retargeting, gelişen dijital reklam sektörünün elindeki en etkili silahlardan bir tanesidir.  Sonuç odaklı, verimli ve etkili çalışmaya olanak tanır. 

retargeting-nedir-nasıl-kullanılırDijital pazarlamada her gün yeni bir yenilik ve yeni bir teknoloji ile karşı karşıyayız. Hayatımıza önce remarketing ve retargeting girdi. Türkçe anlamı ile” Yeniden Pazarlama”. Bu yeni teknolojik gelişmeler ile kampanyalar sadece CPM CPC ve CTR gibi terimlerden arınmaya başladı. Amerika ve Avrupa’da onlarca retargeting firması kuruldu ve bünyelerinde çalıştırdıkları yüzlerce mühendis ile mevcut teknolojilerini her gün daha ileriye taşıdılar.

Kullanıcılar bir internet sitesini ziyaret edip alışveriş yapmadan çıktıklarında bu kullanıcıları başka kanallar aracılığı ile yakalayıp yeniden sitenize çekmenizi sağlayacak bir pazarlama yöntemidir. Birçok internet sitesinin sadece %2’lik trafiğinin ilk ziyarette aksiyona dönüştüğü düşünüldüğünde, retargetingin olası faydaları daha rahat anlaşılabilir.

Nasıl Çalışır?

Retargeting de diğer pek çok yöntem gibi çerezlere dayalı bir teknoloji ile çalışır. Ziyaretçinin tarayıcısına bırakılan javascript kodu kullanıcı tarafından fark edilmediği gibi internet sitenizin performansını da etkilemez. Bu kod sayesinde kullanıcı internette tekrar arama yaptığında retargeting sağlayıcınıza bilgisi gider ve yakalanan kullanıcılar farklı kanallar üzerinden sitenizin reklamları gösterilir.

Retargeting’in Avantajları

Retargeting’in etkili olmasının başlıca sebebi, hedef kitleniz olan kullanıcılara odaklanmasında yatar. Önceden fiyat karşılaştırması ya da ürün araştırması için sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları yeniden sitenize çekerek satış yapma ihtimalinizi büyük ölçüde arttırır.

İnternet üzerinden ürün araştırması yapan kullanıcılar, fiziksel mağazalarda deneyip beğendikleri seçenekleri yine internet üzerinden daha uygun fiyatlara bulmayı umuyorlar. Kullanıcılar alışveriş yapmaya hazır olarak internete girdiklerinde, sizin reklamınızla karşılaşıyorlar ve bu da şirketinizin satış yapma ihtimalini büyük ölçüde arttırıyor.

Zaten sitenizi ziyaret etmiş kullanıcıları hedef aldığından, hedef kitleniz olmayan insanlara reklam göstermek için para ödememiş olursunuz.

İnternet üzerinden alışveriş yapan kullanıcılar çok fazla site gezdiklerinde hangi ürünü hangi sitede gördüklerini unutabiliyorlar. Retargeting bu kullanıcılara markanızı hatırlatmanıza yardımcı oluyor.

Retargeting reklamlarını farklı gruplar için kullanabilirsiniz. Sitenizde sadece ayakkabı arayan kullanıcıları hedefleyebilir ya da sitenize gelen tüm ziyaretçilere reklamınızı gösterebilirsiniz.

SOSYAL MEDYA REKLAM METODLARI

Benim en çok etkilendiğim, ve de direk hedefe ulaştırılacak metodlardan bir tanesi, İnsanların Paylaştıkları, gezdikleri, gördükleri yerleri çok iyi analiz eden Facebook algoritması, Direk olarak sizin ile alakalı bir ürünü veya sayfayı tanıtmanıza olanak sağlıyor.

facebook reklamları

Facebook reklamlarınızla insanları konuma veya yaş, cinsiyet ve ilgi alanları gibi demografik bilgilere göre hedefleyebilirsiniz. Reklamlarda kullanıcıların Facebook dışında yaptıkları şeylere göre de hedefleyebilirsiniz. Bu sayede bütçenizi verimli bir şekilde kullanmış olursunuz.