UST

İçerik Pazarlama Stratejisi Oluşturmak

Rekabetin inanılmaz şekilde büyüdüğü son yıllarda ortaya çıkan içerik pazarlama stratejileri, sitelerin rakiplerinin bir adım önüne geçmesi için aradığı yenilik çıktı. Profesyonelce yapıldığında çok kısa zaman dilimlerinde içeriklerinizin kalitesini ciddi bir seviyede arttırıp, gelen takipçi sayınızı beklediğinizin çok yukarısına çıkaran bir sistemdir içerik pazarlama stratejisi. Bu yazımızdaysa size bu stratejileri nasıl oluşturabileceğini öğreteceğiz. Ama ilk önce içerik pazarlama stratejisi nedir sorusuna cevap vermeliyiz.

İçerik Pazarlama Stratejisi Nedir?

İçerik pazarlama en kısa haliyle içeriğinizin değerini ve kalitesini arttırarak daha çok takipçi kitlelerine ulaştığınız bir dizi strateji, kalemimizi güçlendirme egzersizidir. Uygulayana, içerik yazarlığına ilk başladığında aklında olan ilkeleri tekrar hatırlatıp, içeriklerine çeki düzen ve hak ettiği değeri verdirir. Asıl düşüncenin bir nevi “o kadar kaliteli içerikler hazırlamak ki içeriğin reklamı ona hayran kalan okurlar tarafından yapılması” olan içerik pazarlama stratejileri, siteleri arama sonuçlarında üst sıralara taşımak için birebir.

Adım adım içerik pazarlama stratejisi

Pazarlama stratejinizin ilk adımı, içerikleri okuyuculara pazarlayabilmek için önce okuyucunun içeriği bulmasını sağlamak. Bunu da sitemizde paylaştığımız SEO uyumlu içerik yazılarımızı okuyarak kolayca başarabilirsiniz. Son yıllarda her yerde görülen SEO uyumlu içerik yazmanın önemini bize bir kez daha hatırlatan bu sistem daha ilk adımıyla içeriğimize gösterdiğimiz ilgimizi arttırmaya yarıyor.

Erişilebilirlik adımının ardından okunabilirlik adımı geliyor. Bu adımda güçlü bir içerik pazarlama stratejisi oluşturmak istediğimiz sitemizi iki adımda inceliyoruz. İlk adımda sitemizin mobil cihazlarla uyumunu tekrardan kontrol ediyoruz. Unutmayın dönem mobil iletişim dönemi, insanlar bilgisayarları başından çok telefonları başında zaman geçiriyor. Siteniz mobil erişim için optimize edilmemiş ise daha yarışın başından yarışı kaybedersiniz. İkinci adımınızda ise içeriklerinizin okunabilirliğine değiniyorsunuz. Makalenizin yazı tipi, font büyüklükleri, paragraf yapısı ve konu bütünlüğü gibi okuyucunun daha rahat bir okuma deneyimi yaşaması için gerekli etkenlerini düzeltiyorsunuz.

Üçüncü adımınızda içeriğinizle hedef kitleniz arasındaki bağı irdelemeniz gerekmekte. Gerçekten doğru hedef kitlesine mi sahipsiniz veya doğru hedef kitlesi için mi yazmaktasınız. Eğer anlattığınızı okuyucular beğenmez veya anlayamazsa sitenize geri gelmek için bir nedenleri olmaz.

Dördüncü ve son adımınızda içeriğinizin okuyucular tarafından paylaşılma ihtimalini arttırmak için elimizden gelenleri yapıyoruz. Okuyuculara içeriğinizi diğer sosyal medyalarda paylaşması için bir sebep yaratıyor. Paylaşımların daha kolay paylaşılması için sitenizin diğer sosyal medyalarla yazılımsal olarak bağlarını kuruyorsunuz. Ve kendinizde yazınızı birden çok sosyal medyada hesaplarınızla paylaşarak kendi reklamınızı yapmaya başlıyorsunuz. Bu dört adımı da uygularsanız sizin de içerik pazarlama dünyasında yükselmemeniz için bir sebep yok.

Bir önceki yazımız olan SEO Teknikleri ve E-Ticaret : Satış Arttırıcı En İyi 6 Taktik başlıklı makalemizde seo teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , ,

No comments yet.

Bir cevap yazın