UST

Google Adblock Katili Funding Choices Servisi 31 Ülkede Kullanıma Girdi

Web sitelerine girdiğinde sağdan soldan çıkan alakasız reklamlardan şikayetçi olan ziyaretçilerle, Google adblock yüzünden yeterince gelir elde edemediğini düşünen webmasterlar için ilginç bir çözüm Google’dan geldi.

Google’ın yeni servisi olan “Funding Choices” alakasız ve site gelen ziyaretçileri rahatsız edecek reklamları engellerken diğer yandan da “adblock” eklentisi kullanan ziyaretçiye web sayfasından belli bir süre faydalandıktan sonra ya Google adblock’u kapatmasını ya da internet sitelerindeki reklamları kaldırmak için “Web Pasosu” satın almasını söylüyor.

Tabi bu konuda başka bir husus site sahiplerinin “Web Pasosu” satın almak istemeyen kullanıcılara “bir kereye mahsus” veya “dönemlik ödeme” yaptırarak reklamları görmek istemeyen kullanıcılara bu konuda yardımcı olmak.

Tabi bizce burada çok daha fazla üstüne düşülmesi gereken konu kullanıcının sadece belli reklamlardan mı rahatsız olduğu yoksa bütün reklamlardan mı rahatsız olduğu olabilir çünkü yukarıda da bahsettiğimiz gibi bu servisin amacı kullanıcıların rahatsız olabileceği türden reklamları onlara göstermezken diğer birçok reklamın da kullanıcıya açık olması olabilir.

Henüz beta aşamasında olan program kullanıldığı pilot sitelerde 4.5 milyona yakın ziyaretçiyi Google Adblock’un beyaz listesine aldırmayı kabul ettirmiş ve bu sayede siteler ekstra olarak 90 milyondan fazla tık alma imkanına kavuşabilmişler.

Google’ın ürün yöneticisi olan Varun Chirravuri yaptığı açıklamada hedeflerinin web sitesi sahiplerine yardımcı olmak ve emeklerinin karşılığını almalarını sağlamak olduğunu söylüyor. Öte yandan bunun sadece Google’ın işine yarayacağı da sanırım bilinen bir gerçek.

Programın sloganı “Coalition for Better Ads” ancak reklamın iyisi kötüsü olur mu bu da başka bir soru işareti. Özellikle Türkiye’de birçok internet sitesinde reklamların genellikle illegal içerikler içerdiğini düşünürsek bu servisin ülkemizde sıkça kullanılan programlar arasına girmesinin zor olduğunu söylememiz mümkün.

Google Adblock- 31 Ülkenin Arasında Türkiye’de Var Mı?

Şu an için Türkiye dahil değil ancak son gelen duyumlara göre kısa süre içerisinde bu listeye Türkiye’nin de dahil olacağı söylentiler arasında. Funding Choices’ın hizmet verdiği ülkelerden bazıları şunlar:Almanya, Avustralya, Yeni Zelanda, İngiltere ve birçok Kuzey Amerika ülkesi.

Bir önceki yazımız olan Sosyal Medya ile İçerik Pazarlama başlıklı makalemizde blog, içerik pazarlamak ve sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.

No comments yet.

Bir cevap yazın