UST

Freelancer Olmak ve Başarı İçin 5 Harika Strateji 

Günümüzde Freelancer olarak çalışma artış göstermektedir. Evde ya da istediğiniz bir yerde kendi ofis ortamınızı oluşturarak çalışabildiğiniz Freelancer çalışma şekline talep arttıkça sizin de kendinizi bir adım öne koymanız gerekmektedir. Başarılı bir Freelancer olmak için neler yapabilirim diyorsanız yazımız sizin için oldukça faydalı olacaktır.

1) Özgün olmak bu işin temel taşı

Özgün olmak başarılı bir Freelancer olma yolunda sizi rakiplerinizden birkaç adım öne çıkaracak olan temel kuralınızdır.  Kimse kopya edilen bir iş için size para ödemek istemez ya da bu konuda size güvenmek istemez. Müşterilerinizle aranızda oluşacak güven problemlerini yaşamamak adına da freelancer olarak özgünlük en önemli kuralınız olsun.

2) Zamanınızı iyi kullanın

Günlük yapılacak işler listenizi oluşturun, programınızı yapın ve bu programı uygulayın. Plan ve programlı yaşamak sizi hem sosyal hayatınızdan uzaklaştırmayacak hem de işlerinizi yetiştirme konusunda oluşabilecek sıkıntıları engelleyecek.  Günlük çalışma saatleri belirleyin ve bu çalışma saatleri içerisine molaları eklemeyi unutmayın. 

3) Notlar çıkarın

Notlar çıkararak çalışmak ya da araştırdığınız bir konu hakkında işinize yarayan bilgilerin notlarını almak sizi oluşabilecek bilgi yığını arasında sıkışmaktan kurtaracaktır. Çıkardığınız notları derleyerek işin büyük kısmını halledebilir en azından konu hakkında eskizlerinizi derleyerek kemiğini ortaya çıkarabilirsiniz. Freelancer olarak devamı da işinizin içerik detaylarını düzenlemek olacaktır. 

4) Sağlığınızı önemseyin

Her şeyin başı sağlık diye boşuna söylenmemiş. Ne kadar yoğun çalışırsanız çalışın sağlığınızı ihmal etmeyin. Uykusuz kalmak, beslenme düzenini bozmak, gereğinden fazla kahve tüketmek vb. durumlar sağlığınızı etkiler ve freelancer işlerinizin veriminizi düşürür. maalesef benim en kötü olduğum yer…

5) Çalışma ortamınızı düzenleyin

Siz bir ofis çalışanı değilsiniz elbette. Bu nedenle ara sıra çalışma ortamınızı değiştirmek size iyi gelebilir. Size ilham verdiğini düşündüğünüz bir kafe ya da iyi hissettiğiniz iç ve dış mekanlara giderek üretkenliğinizi artırabilir ve işinize olan bağlılığınızı artırabilirsiniz. Ancak evinizde size çalışabilecek bir alan da olmalı. Çalışma alanınızı düzenli tutmak kargaşadan uzaklaşmanızı sağlayacaktır. E-postalarınızı da düzenlemeyi ihmal etmeyin. İhtiyacınız olan şeyleri bulmak adına saatlerinizi öldürmeyi istemezsiniz.

, ,

No comments yet.

Bir cevap yazın