UST

Dijital Pazarlama Yöntemleri ve Stratejileri

İnsanlığın her yıl on milyarlarca saatini ekranlara bakarak harcamaya başlamışı iş dünyasını da değişime gitmeye zorladı. Günümüz iş dünyasında bütün devasa markalar sanal dünyaya adımını atmasıyla belli oldu ki sanal dünyaya geçmeyen iş modelleri batmaya mahkum.

Her gün fiziksel alışverişin yavaş yavaş azalıp online alışverişin arttığı bu dönemlerde, bu yazımızla sizin de dijital pazarlara açılmanıza yardımcı olacağız. Küçük işletmelerin her zaman gözünü korkutan dijital pazarlama yöntemlerinin uygun yöntemlerle efektif bir şekilde yapıldığında ne kadar karlı olduğunu göstereceğiz.

İş modeliniz için en ideal dijital pazarlama stratejilerini kolayca belirlemeniz için yapmanız gerekenler:

5 Adımda Dijital Pazarlama Stratejileri

Fiziksel veya dijital, her pazarlama hamlesinde önce pazar araştırması yapılır yani hedef kitle belirlenir. Uygun hedef kitlenizi bilmeden yapacağınız her reklam sizin için zaman ve para kaybından başka bir sonuç vermeyecektir. Uygun hedef kitlesini de tabi ki de iş kolunun sahibi, sizden başkası daha iyi bilemez.

Reklamınızı hangi mecra üzerinden ne tür bir kitleye göstereceğinizi karar vermeden önce, hangi kitle sizin gerçek anlamda müşterileriniz onu bulmanız gerekiyor. Tahmin edeceğiniz üzere çocuk ayakkabıları yapan bir mağazanın araba meraklısı 25-50 yaş arası erkek demografik yapıya reklam vermesi mantıksız bir iş hareketidir.

Reklamımızı hangi yolla, kimi hedefleyerek vereceğimizi bulduğumuzdan sonra sıra reklam bütçemizi ayarlamaya geliyor. Dijital reklamlar, televizyon, gazete, pano gibi reklam türlerine göre daha kişiselleştirilmiş, daha geri dönüşlü olduğun için elinizde birçok ekstra bilgi olacaktır. O bilgileri kullanın. Kaç reklam verdiğinizi, ortalama kaç tıklanma alacağınızı, kaç tıklamanın bir satışa dönüşeceğini günümüz reklam dünyasında gayet kolayca hesaplayabilirsiniz. Yeni dünyanın getirdiklerini lehinize kullanın. Karlı çıkmayacağınız düşündüğünüz reklamların, reklamın iyisi kötüsü olmaz mantığıyla dijital ortamda yerleri yoktur.

Bütün bunlar sizin için fazla mı geldi? Zaten işletme sahibi olan meşgul bir insan mısınız? Bu sorulara cevabınız evet de hayır da olsa pazarlama profesyonelleriyle çalışın. Dijital pazarlama uzmanlığı hayat kurtarıcı bir seviyede yararlı oldukları için her geçen gün büyüyen bir sektördür. Dünyamızın gittikçe dijitalliğe kaydığı da düşünülürse, profesyonel yardım almanın kazancı her gecen gün daha da büyük olacak gibi duruyor.

Sonuçlarınızı gözden geçirmek ise dijital pazarlamanın en büyük nimetidir. Fiziksel pazarlamaya göre elinize çok daha fazla bilginin geri geldiği dijital pazarlamada her zaman sonuçlarınızı incelemelisiniz. Nerede yanlış yaptığınızı, nasıl çok daha iyi pazarlamalar yapabileceğinizi dijital pazarlama da, bir gazete veya pano ilanına göre çok daha iyi bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Dijital pazarlamanızdan sonra elinize gelen sonuçlarınız çok iyi de olsa çok kötü de olsa her zaman optimizasyona gidin. Unutmayın dijital pazarlama devri tamamen kişiselleştirilmiş reklamlarla doludur. Her zaman hedef kitlenizi daha da kesin bir şekilde bulup, çok daha işe yarayacak reklam türleri yayınlayabilirisiniz. Böylece kârınız her reklam verişinizden sonra gözle görülür bir şekilde daha da artacaktır.

Bir önceki yazımız olan Retargeting nedir başlıklı makalemizde kimler Retargeting kullanabilir, Retargeting maliyeti ve Retargeting nedir hakkında bilgiler verilmektedir.

, ,

No comments yet.

Bir cevap yazın