UST

Başlık etiketi Optimizasyonu

Merhaba, bu makalemde en iyi şekilde başlık etiketi optimizasyonu ipuçları hakkında bilgi vermeye çalışacağım, Başlık etiketi Arama motorlarında kullanıcılar aramasında ilk gördükleri ve dikkat ettikleri kelimelerdir…

ornek-arama-cikolata

Başlık SEO’da neden bu kadar önemli?

Nedeni bünyesindeki faktörü sıralamasında en önemli yeridir. Sadece bir saniye düşün, Arama yaptığınızda ilk olarak başlığı yukardaki gördüğünüz Kalın olarak yazılmış mavi başlıklar göze batar, sayfanızın ne hakkında olduğunu ve genellikle bu kullanıcıların web sayfası hakkında özet bilgi vermektedir… linke tıklamadan önce, ilk önce dikkat çeken yerdir… Arama motorlarının sıralama algoritmasında öncelik verir…

Diyelim ki bir web sayfası optimize ediyoruz… Bu sayfanızda makalelerinden bir tanesinde çikolatalı kurabiye içeriği bulunuyor. Biz biliyoruz ki iyi bir başlık şüphesiz çikolata tarifi içeren “bir başlık” daha samimi ve arama motoru sıralamasına daha iyi sonuç verebilir.

Ancak sıralamaya girmesi için ve de tıklama oranını optimize etmek için 3 altın kural vardır…

Bunlar : Kısa Başlıklar, içerik ile alakalı kelimeler, ve dikkat çekici bir başlık seçmeniz gerekiyor.

Örnek vermem gerekirse,

Unutmamanız gereken en önemli şey Kısa başlık tutmak gerekir, Bu SEO için çok daha iyi olacaktır .

Eğer çikolatalı kurabiye örneğinden gidersek sayfanın başlığı olarak “3 kişilik çikolatalı kurabiye tarifi” yazarsanız, Bu tam olarak sayfanızın içeriğini ifade etmeyecektir… Domain popülaritesi göre sıralama girersiniz ancak ziyaretçi kapasitenizi düşürürsünüz…

Peki ne yapmalısınız ?

Başlığınızı spesifik hale getirin

Eğer belli bir kitleyi hedefleyecekseniz, 3 kişinin belirlenmesinin işe yaramayacağını gördük… Kelimelerde tarifinin glütensiz olduğunu, yazarsanız daha spesifik bir kitleye ulaşacaksınız, Bu yöntem daha spesifik ziyaretçi çekmenizede yarar sağlayabilir. Bunu yaparsanız, artık çikolatalı kurabiye tarifi ile ilgilenen herkesi değil, glutensiz olmasını isteyenlerin daha küçük bir kısmını hedeflemiş olursunuz….

Başlığınızı seksi yapın

Seksi bir Başlık optimizasyonu ile uğraşırken yapmanız gereken çok önemli bir şey var. Böyle bir Arama motoru optimizasyonu yalnızca sıralamalar değil, aynı zamanda tıklama oranı iyileştirme katkı sağlayacaktır.

Unutma… Google arama sonuçlarında yalnız değilsiniz, harika bir iş çıkarabilirsin, ancak rakipleriniz de boş durmayacaktır… Onlar da kendi başlıkları optimize ederek iddaalı başlıklar bulacaktır. örneğin :  “iyi çikolatalı kurabiye tarifi” , ne fark yaratacak? rakibinize göre Unvanınız seksi mi? daha iyi bir kelime ekleyebilir miyim ?

Evet… Tek sihirli kelime ile fark yaratıyor ve insanların web sitenize web sayfasında tıklama yapabilirler!

Kullanılmayan en yaygın kelimelerden bir tanesi de  “iyi” Biliyorum herkes “en iyisini” tercih eder.

En iyi fiyat, en iyi başlık optimizasyon ipuçları, en iyi giysi…

Yani Kurabiye içeriğinde kullanabileceğimiz en iyi “seçeceğini kullanarak, en iyisi” olabilir…

İnsanlar her zaman en iyisini ister, buda algıda seçiciliği göz önünde bulundurarak, Kelimelerinizi optimize etmeniz Aslında büyük bir SEO taktiğidir. “en iyi” sihirli kelime ne olduğunu anlamaya çalışmak için bir örnek daha vermeme izin verin.

“En iyi çikolata kurabiye tarifi” biraz daha fazla tıklama alabilir ve daha iyi sonuçlar alabilirsiniz. Gerçekten bazı çabalar göstermek ve bu çok büyük bir fark yaratmak için ziyaretçiniz ile empati kullanmak zorundasınız.

Bir örnek daha vermek gerekirse “Hızlı çikolatalı kurabiye tarifi” daha iyi olacaktır, bir de Bunu düşünün. Belki “hızlı” ekli daha anlamlı gelecek ve belki de, ziyaretçilerin daha fazla ilgisi bu başlığa çekmeye başaracaksınız…

Şunu unutmayın, Çikolata kurabiye yapacaksınız, Arama motorunda aradınız çıkan sonuçlar içinde başlığı şunları görseniz

  • en iyi çikolata kurabiye tarifi
  • hızlı çikolatalı kurabiye tarifi

Tıklama olasılığınız ne kadar yüksek olur ? bence sıralaması ilk beş de böyle bir sonuç görseniz bunlarıdan biri seçersiniz…

Sizde Rakiplerinizden sizi ayrıştıran bu özellikleri kullanmak zorundasınız…

Maksimum başlık etiketi uzunluğu

Tüm yukardaki kurallarını uyguladıysanız, başlık uzunluğu ve maksimum karakter ile ilgili sorunlarla karşılaşmazsanız. Aslına bakarsanız Aynı anda kısa, yeterince spesifik ve seksi yapmak her zaman kolay değildir.

Unutmayın sayfanızın başlığı 50 ile 60 karakter uzun olmamalıdır, Özellikle Google başlığı kesecek ve üzerinde çalışmış pazarlama etkisi kırdığı için performans alamayacaksınız.

Aynı zamanda spesifik ve seksi olmanın başka bir yolu da başlığınız çok uzunsa belki de en iyi hamle başlığınızın seksi parçasını terk etmektir. Web sitenizi SERP’lerde cazip hale getirmek için halen meta açıklamalarınız olduğunu unutmayın.

Başlık etiketi optimizasyonu SEO Başarı’nın anahtarıdır, umarım bu yazıyı beğendiğinizde ve kısa, özlü ve seksi başlıklarınızı optimize etmek için 3-S kurallarını unutmazsınız. Ve unutmayın sitemi takip ederseniz havalı SEO İpuçlarının devamı gelecektir…

Bir önceki yazımız olan Google Yeniden Değerlendirme nedir? başlıklı makalemizde backlink kaldırma, google botları nasıl çalışır ve google cezaları nelerdir hakkında bilgiler verilmektedir.

, , , , ,

No comments yet.

Bir cevap yazın